ТЕМА
УРОКУ: ОСНОВИ АДМІНІСТРАТИВНОГО
ПРАВА.
МЕТА
УРОКУ: охарактеризувати поняття адміністративного права, види адміністративних правопорушень і стягнень, та визначити особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх.
ОЧІКУВАНІ
РЕЗУЛЬТАТИ :
Після уроку учні зможуть:
·
Називати
відносини, які регулюються адміністративним правом.
·
Пояснювати
поняття «адміністративне право», «адміністративне
стягнення», «Кодекс України про адміністративні правопорушення», «адміністративне
правопорушення».
·
Описувати
адміністративні стягнення щодо неповнолітніх.
·
Аналізувати
та роз’яснювати правові ситуації.
ОБЛАДНАННЯ :
Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М. Правознавство (практичний курс): підруч. для 9
кл.з.н.з.- К.: Генеза, 2009., витяиг з
кримінально – процесуального кодексу України, витяги з Кодексу України про
адміністративні правопорушення (КПпАП), Закони
України “Про міліцію“ , “Про державну службу“, “Про звернення громадян”,
“ Про місцеве самоврядування”, таблиці передбачені конспектом уроку.
ТИП
УРОКУ: урок засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок учнів.
ХІД УРОКУ:
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Фронтальна
бесіда:
1.
Які
галузі права вам відомі?
2.
Які
існують види правопорушень?
3.
Що таке
правоздатність та дієздатність ?
Ш. Вивчення нового матеріалу:
ПЛАН:
1.
Поняття та джерела адміністративного права.
2. Поняття
та види адміністративного правопорушення та адміністративне стягнення.
3. Особливості адміністративної
відповідальності неповнолітніх.
1)
Поняття та джерела адміністративного права.
Завдання:
На столах в учнів розташовані уривки з газетних статей, в яких можуть
бути : а) розпорядження міського голови про проведення місячника обладнання
спортивних майданчиків; б) наказ директора школи про надання літніх відпусток
вчителям; в) наказ начальника міськвно про проведення атестації педагогічних
працівників; г) інструкція Міністерства освіти про критерії оцінювання учнів з
основ правознавства; д) рішення зборів
акціонерного товариства про затвердження плану роботи на ІІ півріччя 2014 року, тощо.
Діти в ході обговорення на аркуші записують державні органи та установи,
які беруть участь в адміністративних правовідносинах. Вчитель підкреслює, що це
є сфера державного управління і адміністративні відносини виникають як між
державними органами, так і між державними органами та установами,
організаціями, підприємствами; між державними органами і громадськими
організаціями та, навіть, громадянами. Учні знаходять приклади, які ілюструють
різні напрямки державного управління.
Учитель коригує, доповнює відповіді учнів та пропонує записати у робочий зошит таке
визначення:
Адміністративне
право - це галузь права, яка регулює
відносини у сфері розпорядчо – виконавчої діяльності та державного управління.
«Мозковий
штурм»
Учням пропонується визначити джерела
адміністративного права.
Відповіді учнів фіксуються на дошці, вчитель
доповнює відповіді учнів, підводить підсумки.
2)
Поняття та види адміністративного правопорушення та адміністративне
стягнення.
Завдання:
На основі раніше вивченого матеріалу, схеми на
ст. 170 вказаного підручника та загальних знань дайте визначення
адміністративного правопорушення. В результаті виступів учнів та обговорення, в
зошитах з’являється визначення: «Адміністративне
правопорушення».
Слово
вчителя: вчитель наголошує, що адміністративна відповідальність настає з
16 років. (ст. 12 КУпАП), але за адміністративне порушення вчинене до
досягнення цього віку неповнолітнім, до відповідальності можуть бути притягнуті
батьки або особи, які їх замінюють .
Робота в групах:
Учні
класу об’єднуються у дві групи, їм роздаються завдання.
Група №1:
1) Опрацюйте витяги з КУпАП про види
адміністративних правопорушень та
заповніть ліву колонку таблиці.
(таблиця прикріплена на дошці).
Група №2:
1) Опрацюйте ст. 24,25-32 КУпАП та визначте види
адміністративних стягнень, заповніть праву колонку таблиці.
Представники кожної групи,
опрацювавши матеріал, по-черзі виходять до дошки та заповнюють таблицю.
Зразок таблиці:
Адміністративні правопорушення
|
Адміністративні стягнення
|
|
|
Учитель:
Звертає увагу дітей на те, що такі
стягнення, як виправні роботи, адміністративний арешт, конфіскація майна
застосовуються тільки за рішенням суду.
1) Особливості адміністративної відповідальності
неповнолітніх.
Робота в
групах:
Групи
отримують такі завдання:
Група №1:
1.
Опрацюйте ст. 172 вказаного підручника, визначте
проступки за які відповідають неповнолітні.
2.
Результати
запишіть в перший стовпчик таблиці.
Група №2:
1. Опрацюйте
текст ст. 24-1 КПпАП про заходи впливу,
що застосовуються до неповнолітніх.
2. Результати
запишіть у другий стовпчик таблиці.
Групи по-черзі виступають,
заповнюють таблицю, матеріал обговорюється в класі.
Зразок таблиці:
Проступки за які відповідають
неповнолітні
|
Заходи впливу, що застосовують до неповнолітніх
|
|
|
Слово вчителя: вчитель підкреслює, що такий вид
адміністративних стягнень, як арешт, не може бути застосований до
неповнолітніх, вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 12 років та
інвалідів 1 та 2 груп., а також звертає увагу на те, що, на жаль, іноді
адміністративне правопорушення може перетворитися на злочин.
IV. Закріплення знань.
За
наявністю часу можна запропонувати закінчити урок тестами, які учні складають по картках. Бажано перевірити результати роботи у класі.
Доречно зробити це у вигляді взаємоперевірки у групах.
Можливий варіант тестів :
1. Адміністративна відповідальність
настає з :
А) 14 років; Б) 16 років; В) 18 років; Г)
законом не визначено.
2. З наведеного переліку оберіть
види адміністративних покарань :
А) штраф
Б)
позбавлення волі
В)
попередження
Г) догана
Д)
позбавлення права керувати автомобілем.
3.Обставини, що виключають
адміністративну відповідальність:
А) стан алкогольного сп’яніння
Б) необхідна оборона
В) неосудність
Г) крайня необхідність
Д) вчинення правопорушення вперше
Е) вагітність.
4.В якому випадку мова йде про адміністративне
правопорушення:
А) Жінка
не заплатила за проїзд в тролейбусі
Б) Група хлопців викрала продуктів на суму 100 гривень з крамниці
В) Водій проїхав по вулиці міста із швидкістю 120 км за год.
Г) Людина запізнилась на роботу на 2 години
Д) Підлітки гучно співали пісні, брутально лаялися, не реагуючи на
зауваження перехожих.
V. Підсумок уроку.
Слово вчителя,
аналіз роботи учнів на уроці, виставлення оцінок.
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати & 24 підручника.
Розв’язати задачі ст. 176 підручника.
ТЕМА УРОКУ : ОСНОВИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА.
МЕТА УРОКУ: охарактеризувати
основи кримінального права; поняття, ознаки,
види злочинів, стадії вчинення злочину та розглянути поняття співучасті
у злочині.
ОЧІКУВАНІ
РЕЗУЛЬТАТИ:
Після
цього уроку учні мають:
1.
Знати
що таке злочин, добровільна відмова від
злочину, Кримінальний кодекс України.
2.
Характеризувати
ознаки злочину , склад злочину та співучасть у злочині.
3.
Називати
види злочинів та стадії вчинення злочинів.
4.
Аналізувати
правові ситуації і пропонувати шляхи їх вирішення, використовуючи окремі статті
Кримінального кодексу України.
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: витяги з
кримінального кодексу України, Сутковий
В.Л., Правознавство (практичний курс): підруч. для 9 кл.з.н.закл./В.Л.
сутковий, Т.М. Філіпенко.- К.: Генеза, 2009, схема, таблиці, передбачені
конспектом уроку.
ТИП УРОКУ: вивчення
нового матеріалу, формування вмінь та навичок учнів.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
Фронтальна
бесіда:
1.
Назвіть
відомі вам галузі права.
2.
Які
правові відносини регулює адміністративне право?
3.
Подумайте,
які правовідносини регулюються кримінальним законодавством.
Учитель
узагальнює відповіді учнів і вказує, що на поточному уроці розглядатиметься
тема присв’ячена
новій для учнів галузі права – кримінальне право.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ:
ПЛАН:
1)
Кримінальний
кодекс та межі його дії.
2)
Поняття
та ознаки злочину.
3)
Склад
злочину.
4)
Види
злочинів.
5)
Стадії вчинення злочину.
6)
Співучасть
у злочині.
1) Кримінальний
кодекс та межі його дії.
Cлово вчителя: Вчитель
розповідає про Кримінальний кодекс України, його Загальну та Особливу частини.
ЗАВЗАННЯ: опрацюйте витяг
із ККУ знайдіть, чим обмежена дія норм Кримінального кодексу України.
«Незакінчене речення»: продовжіть речення:
1. Дія норм
ККУ обмежується певним……………… (простором),
2. Дія норм ККУ обмежується певним ………(часом)
3. Дія норм ККУ обмежується певним……..(колом осіб).
Обговорення
цього питання.
Наступні
питання розглядаються в групах.
Учні
класу об’єднуються у 5 малих груп, кожна з яких отримує завдання.
Група
№1: опрацьовує питання «Поняття та
ознаки злочину».
ЗАВДАННЯ:
1.
Опрацювати
ст.11 ККУ і відповідний текст вказаного підручника та визначити, що вважається
злочином, і ознаки злочину.
2.
Визначити
спільне та відмінне в ознаках злочину та проступку. Результати порівняння
оформити у вигляді запропонованої таблиці.
Зразок:
Критерії для
порівняння
|
злочин
|
проступок
|
Протиправність
|
?
|
+
|
Наявність
вини
|
+
|
?
|
Шкідливість
|
+
|
?
|
Суспільна
небезпека
|
?
|
?
|
Велика
шкода
|
+
|
_
|
Передбачене
ККУ
|
?
|
?
|
Караність
|
?
|
+
|
Під
час аналізу цього питання вчитель наголошує, що особливістю злочинів є те, що
вони можуть встановлюватися виключно ККУ, жоден інший нормативно – правовий акт
не може запровадити кримінальну відповідальність за будь – які дії, злочин
містить в собі суспільну небезпеку.
Група
№ 2: опрацьовує питання «Склад злочину».
ЗАВДАННЯ:
1.
Опрацювати
текст вказаного підручника та витяг ККУ та дати визначення складу злочину.
2.
На
основі опрацьованого матеріалу заповнити запропоновану схему «Склад злочину»
Зразок:
Об’єкт
злочину – це ті суспільні відносини, на
які посягає злочин,завдаючи їм певної шкоди, і які поставлені під охорону
кримінальним правом.
|
Об’єктивна
сторона – це зовнішній прояв злочинного
діяння, що характеризується суспільно небезпечними наслідками, причинним
зв’язком між діянням і суспільно небезпечними наслідками (дія, місце, час,
засоби)
|
Суб’єкт
злочину – це осудна фізична особа, яка
досягла на момент вчинення злочину віку, з якого настає кримінальна
відповідальність, винна у вчиненні суспільно небезпечного діяння,
передбаченого кримінальним законом.
|
Суб’єктивна
сторона – це внутрішнє психологічне
ставлення особи, що вчинила злочин, до свого діяння та його наслідків.
|
Група
№ 3: опрацьовує питання «Види злочинів».
ЗАВДАННЯ:
1.
Користуючись
ст. 12 ККУ та відповідним текстом вказаного підручника, визначте види злочинів
за ступенем тяжкості.
2.
Усно
розповісти про межі покарання передбачені ККУ за кожен вид злочину.
Група № 4: опрацьовує
питання «Стадії вчинення злочину».
ЗАВДАННЯ:
1. Опрацюйте
ст. 14-17 ККУ та визначити стадії
вчинення злочину та поняття добровільної відмови від злочину.
2.
Результати порівняння
оформіть у вигляді запропонованої таблиці.
Зразок таблиці:
Критерії
для порівняння
|
Стадії
вчинення злочину
|
Добровільна відмова від вчинення злочину
|
||
Готування до злочину
|
Замах
на злочин
|
Завершений злочин
|
||
У чому полягає
|
Підшукування
чи пристосування ??????????
|
????????????
|
Вчинення
діяння, яке містить всі ознаки злочину
|
Готування до злочину чи ???????
|
Чи доведено до кінця
|
???????
|
Не завершено
|
???????
|
Не завершено
|
Причини припинення діяння
|
З причин, що не ????
|
З причин, що не залежать від волі особи
|
Злочин доведено
??????
|
Є можливість
довести злочин до кінця, ????
|
відповідальність
|
Відповідатиме за злочин, до якого готувалася, крім злочину ?????
|
????????
|
Відповідає повною ???
|
Звільняється ??????
|
Група
№ 5: опрацьовує питання «Співучасть у злочині».
Завдання :
1.
Опрацюйте
ст. 26-28 ККУ та відповідний текст вказаного підручника та визначте поняття
співучасті у злочині.
2.
Усно
охарактеризувати види співучасників.
Презентація
груп – кожна група по черзі демонструє результати своєї роботи, учні
обговорюють вивчений матеріал.
«Мікрофон»
Завдання:
назвіть причини скоєння злочинів.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ
НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
Завдання:
визначте чи має місце злочин, про яку стадію вчинення злочину йдеться. Учням
роздаються ситуації.
V. ПІДСУМКИ
УРОКУ.
Учитель
підводить підсумки роботи на уроці, виставляє оцінки.
VІ. ДОМАШНЕ
ЗАВДАННЯ.
Опрацювати
& 25.
Розглянути
питання «Наслідки злочину для особи та суспільства».


ТЕМА УРОКУ: КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ.
МЕТА УРОКУ: охарактеризувати поняття, ознаки кримінальної
відповідальності, порядок притягнення до кримінальної відповідальності та види
кримінальних покарань.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
·
Пояснювати поняття «кримінальна
відповідальність», «покарання», «примусові заходи виховного характеру».
·
Називати
ознаки та підстави кримінальної відповідальності.
·
Наводити
приклади кримінальних покарань.
·
Характеризувати
особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх та обставини, що
впливають на призначення покарання.
·
Аналізувати
ситуації.
Обладнання
уроку: Сутковий
В.Л., Філіпенко Т.М. Правознавство (практичний курс): підруч. для 9 кл.з.н.з.-
К.: Генеза, 2009., витяг з кримінально – процесуального
кодексу України, витяги з
Кримінального кодексу України, схема «Підстави кримінальної відповідальності»,
таблиці передбачені конспектом уроку, юридичні задачі.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань, умінь,
навичок.
Хід уроку:
І. Організаційний момент уроку.
ІІ. Актуалізація знань та вмінь учнів.
Робота в малих групах (аналіз ситуацій):
Учні
класу об’єднуються в три групи, кожна отримує юридичну ситуацію і таке завдання: «Визначте, чи мав місце злочин та вкажіть
його склад; стадію скоєння злочину; види співучасті.»
Група №1. До квартири
громадянки П. увірвалися троє невідомих. Погрожуючи ножами та пістолетом, вони
вимагали вказати місця, де сховані гроші та коштовності. Але жінка не
розгубилася. Обравши зручний момент, вона блискавично вибила з рук злочинця
пістолет, завдала йому нищівного удару, а потім ще кілька ударів іншому
злодієві. Третій, який не очікував подібного опору, кинувся навтьоки. «Швидка
допомога», яка прибула незабаром, констатувала в обох переломи кінцівок та
струс мозку. Міліція вилучила з квартири бойовий пістолет та ніж, який кинули
нападники.
Група № 2. Касир одного зі львівських підприємств звернулася до міліції із заявою
про те, що з каси зникла велика сума грошей. Як з’ясувалося, під час обідньої
перерви касир вийшла до сусідньої кімнати випити кави, але, порушивши
інструкцію, зачинила двері лише на один замок, не увімкнувши сигналізацію. Це
помітив молодик, який перебував у коридорі. Йому вдалося відімкнути замок та
взяти гроші, які лежали на столі. Невдовзі міліція затримала
В., під час слідства він повернув гроші, які поклав до банку на ім’я сестри.
Група № 3. Група хлопців —
16-рiчнi Андрій (керівник групи), Євген, Дмитро, 14‑рiчний Віктор та 12-рiчнi Руслан та Павло майже кожного дня увечері
збиралися на подвір’ї школи, розмовляли, вживали алкоголь, а часом і наркотичні
речовини. Одного разу, перебуваючи в стані наркотичного сп’яніння та
скориставшись відсутністю вартового, який захворів, вони розбили камінням вікна
школи та кількох кіосків неподалік, розкидали товари з цих кіосків, розлили
молоко та сік з розчавлених ними пакетів. Коли двоє перехожих спробували їх
угамувати, старші хлопці накинулися на них, намагаючись збити з ніг, і лише
поява міліцейського наряду допомогла припинити їхні дії.
Заслуховуються відповіді кожної групи
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Запитання
ІV. Вивчення нового матеріалу:
ПЛАН:
1. Поняття,
ознаки та підстави кримінальної відповідальності.
2. Кримінальне
покарання.
3. Що впливає на призначення покарання.
4. Мета кримінального покарання.
1.
Поняття, ознаки та підстави кримінальної відповідальності
Слово вчителя:
Кримінальна відповідальність — це вид юридичної
відповідальності, який полягає у застосуванні судом від імені держави щодо
особи, що скоїла злочин, державного примусу у формі покарання.
Робота з
підручником:
- Опрацювати схему на ст.184 вказаного підручника «Ознаки
кримінальної відповідальності» і проаналізувати її.
- Розглянути схему на с. 185 вказаного підручника та
проаналізувати підстави кримінальної відповідальності.
Перевірка результатів роботи та їх корекція.
Учитель звертає увагу на те,
що юридичною підставою кримінальної відповідальності є винятково вирок
суду.
Запитання:
Пригадайте, який конституційний принцип закріплює цю
норму.(Презумція невинуватості.)
Робота з
терміном:
Кримінальне
покарання —
захід державного примусу,
що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, яка вчинила злочин,
і полягає в передбаченому кримінальним законом обмеженні прав і свобод засудженого.
Завдання:
Опрацюйте
ст.51 ККУ та прийомом «уявний мікрофон» - назвіть види
кримінальних покарань, (кожен учень називає вид покарання та записує у перший
стовпчик запропонованої таблиці. (Зразок таблиці нижче.)
Аналіз дилеми:
Чи варто
застосовувати смертну кару?
Робота в групах:.
Група №1:
1. Ознайомтеся з текстом вказаного підручника ст. 187
і ст.53 – 64 ККУ.
2. Заповніть
2-й стовпчики таблиці «Межі можливого покарання».
Група № 2:
1. Ознайомтеся з текстом вказаного підручника (ст. 187
-188) і ст.. 97 – 102 ККУ.
2. Заповніть 3-й стовпчик таблиці «Особливості покарання
щодо неповнолітніх».
Група №3:
1. Ознайомтеся зі ст. 52 Кримінального кодексу України
і ст.. 186 вказаного підручника.
2. Заповніть 4-й стовпчик таблиці «Основне чи
додаткове покарання»
Зразок таблиці:
Види
покарання
|
Межі
можливого покарання
|
Особливості щодо неповнолітніх
|
Основне чи додаткове
|
громадські роботи;
|
?????????
|
30 – 120 годин застосовується з 16 років
|
О
|
виправні роботи;
|
6 місяців – 2 роки
|
??????????????
|
О
|
позбавлення права обіймати певні
посади або займатися певною діяльністю;
|
????????????
|
Не застосовується
|
???????????
|
Обмеження волі
|
1 – 5 років
|
Не застосовується
|
О
|
конфіскація майна;
|
|
????????????
|
???????
|
арешт
|
???????????7
|
15 – 45 діб з 16 років
|
??????????
|
позбавлення волі
|
1 -15 років
|
?????????????
|
???????????
|
довічне позбавлення волі
|
|
????????????
|
О
|
Перевірка
виконаної роботи. Кожна група розповідає про те, що дізналася, заповнюють
таблицю.
3.
Що впливає на призначення покарання.
Робота в групах:
Кожна група отримує завдання, яке має опрацювати та
ознайомити з результатами весь клас.
Група №1:
1. Опрацюйте
ст.66 ККУ. Визначте які обставини пом’якшують покарання.
Група №2:
1. Опрацюйте ст.67 ККУ. Визначте які
обставини обтяжують покарання.
Група №3:
1. Опрацюйте ст.92 - 93 ККУ. Визначте
які примусові заходи медичного характеру застосовують і до кого.
Групи
почергово доповідають про результати роботи.
4.
Мета кримінального покарання.
«Мозковий штурм»
Висловити
думку щодо мети, яку переслідує притягнення винного до відповідальності.
Варіанти
відповідей записуються на дошці, учні обговорюють і роблять висновок щодо мети
кримінального покарання.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Гра «Закінчи
речення»
Кримінальна відповідальність наступає з ………..
Є такі види покарання……………..
До основних видів покарання відносяться………..
До додаткових…………….
До змішаних…………….
VІ. Підсумок уроку – вчитель
аналізує роботу груп оцінює роботу учнів.
VІІ. Домашнє
завдання
Опрацювати § 26 підручника.

ТЕМА УРОКУ: Правоохоронні органи в Україні.
МЕТА УРОКУ: охарактеризувати діяльність
правоохоронних органів.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
Після
уроку учні повинні вміти:
·
Пояснювати поняття «правоохоронні органи».
·
Описувати основні завдання, права, обов’язки міліції.
·
Характеризувати права неповнолітніх при затриманні,
арешті, допиті.
·
Висловлювати думку щодо вирішення правових задач.
ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу,
формування умінь та навичок учнів.
ОБЛАДНАННЯ: Сутковий
В.Л., Правознавство (практичний курс): підруч. для 9 кл.з.н.закл./В.Л.
сутковий, Т.М. Філіпенко.- К.: Генеза, 2009.; витяги з Закону України «Про
міліцію», Кримінального кодексу України, КПКУ, таблиці та схеми передбачені конспектом
уроку.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний
момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
Фронтальна
бесіда:
1.
Що таке кримінальна відповідальність?
2.
Назвіть види кримінального покарання.
3.
Пригадайте особливості кримінальної відповідальності
неповнолітніх.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
ПЛАН:
1.
Поняття правоохоронних органів.
2.
Міліція. Її повноваження.
3.
Права неповнолітніх при затриманні, арешті, допиті.
1.
Поняття правоохоронних органів.
Слово вчителя: про поняття правоохоронних органів.
«Мозковий штурм»
Як ви вважаєте, які завдання повинні
виконувати правоохоронні органи?
На
дошці вчитель записує висловлювання учнів, іде обговорення, учні роблять висновки.
Робота з таблицею:
Розглянувши
та проаналізувавши таблицю, учні бачать, які є види правоохоронних органів.
2.
Міліція. Її повноваження.
Слово
вчителя:
розкриває зміст поняття «міліція», завдання міліції та вказує яким нормативно
- правовим актом регулюється діяльність міліції.
Завдання
міліції досить різноманітні. Тому для їх виконання у структурі міліції
створені структурні підрозділи.
Робота зі
схемою: Можна
провести за допомогою мультимедійної презентації
![]()
Після
демонстрації схеми учні дізнаються які є структурні підрозділи міліції.
Робота з текстом вищесказаного підручника ст.. 192 – 195 (ст..10-11 Закон України
«Про міліцію»)
Завдання до тексту:
1. Назвіть декілька обов’язків
міліції.
2. Назвіть декілька прав міліції.
3. Як ви вважаєте, які якості повинна
мати людина, яка працює в правоохоронних органах?
3.
Права неповнолітніх при
затриманні, арешті, допиті.
Слово вчителя: про специфіку дій міліції щодо
неповнолітніх.
Робота в групах:
Об’єдную
учнів класу у три групи. Кожна група отримує завдання:
Група № 1:
Опрацювати ст. 168 КПКУ та розкрити особливості допиту неповнолітніх.
Група № 2:
Опрацювати ст. 60 ККУ та розкрити особливості арешту неповнолітніх.
Група № 3:
Опрацювати ст. 11 Закону України «Про міліцію» та розкрити особливості
затримання неповнолітніх.
Кожна
група розкриває поставлене їй запитання, йде обговорення в класі про
специфіку дій міліції щодо неповнолітніх.
ІV. Закріплення
знань і вмінь учнів.
Практикум.
Вчитель роздає учням класу комплект
карток з написами «Міліція», «Прокуратура», «Адвокатура». Учитель пропонує
життєві ситуації, учні повинні визначити і підняти картку з назвою
відповідного органу, до якого слід звернутися у цій ситуації. Учитель коригує
та доповнює відповіді учнів.
Ситуації:
1.
До громадянки Тесняк, що поверталася додому з роботи, у під’їзді її будинку
підійшли двоє чоловіків і, погрожуючи ножем та фізичною розправою, забрали
гаманець, золоті сережки та ланцюжок. (Потрібно звернутись до міліції.)
2.
Вашого дядька безпідставно звинувачують у скоєнні злочину, до якого він не причетний. (Потрібно
звернутися до адвоката.)
3.
Вашого знайомого без поважних причин затримали працівники міліції та (за його
словами) ображали нецензурною лексикою та погрозами. (Потрібно звернутися до
прокуратури.)
V. Підсумки уроку.
Слово
вчителя про вивчену тему, аналіз
роботи на уроці, виставлення оцінок
VІ. Домашнє завдання.
1.
Опрацювати відповідний матеріал підручника&27.
2. Скласти
заяву до міліції з приводу будь – якої ситуації.
|

ТЕМА УРОКУ: КОЛИ ПОРУШУЄТЬСЯ КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ.
МЕТА УРОКУ:
охарактеризувати процес розгляду кримінального провадження та права і обов’язки
сторін кримінального процесу.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
Після
уроку учні зможуть:
·
Називати основні етапи розгляду
кримінального провадження.
·
Характеризувати права учасників
кримінального процесу.
·
Розтлумачувати принцип презумпції
невинуватості.
·
Пояснювати процедуру судового розгляду
кримінальної справи.
·
Висловлювати власну оцінку важливості
права людини на захист у суді.
ОБЛАДНАННЯ: Сутковий В.Л., Філіпенко Т.М. Правознавство
(практичний курс): підруч. для 9 кл.з.н.з.- К.: Генеза, 2009., витяги з кримінально – процесуального кодексу
України, схема «Стадії кримінального процесу», передбачена конспектом
уроку.
ТИП УРОКУ: вивчення нового
матеріалу,
формування знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент.
ІІ. Актуалізація знань
та вмінь учнів.
БЕСІДА:
1. Що
таке кримінальна відповідальність?
2.
Назвіть види кримінальних покарань.
3. Що
таке кримінальне провадження?
Учитель
підсумовує відповіді учнів і вказує, що на поточному уроці розглядатиметься
тема присвячена кримінальному провадженню.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ:
ПЛАН:
1. Кримінальний
процес та його стадії.
2.
Принципи правосуддя.
3. Учасники
кримінального процесу. Їх права та обов’язки.
1.
Кримінальний
процес та його стадії.
Слово вчителя: про
поняття кримінального провадження, учні записують визначення в зошит.
Робота в групах:
Клас
ділиться на дві групи, кожна отримує завдання:
Група № 1: Користуючись
витягом з КПКУ та вказаним підручником, визначте та охарактеризуйте основні стадії
кримінального процесу.
Група № 2: Користуючись
витягом з КПКУ та вказаним підручником, визначте та охарактеризуйте додаткові
стадії кримінального процесу.
Представники
кожної групи характеризують стадії кримінального процесу, які опрацьовували та
результати записують в схему. (Схема прикріплена на дошці.)
Зразок схеми:
порушення кримінальної справи;
(внесення
провадження до єдиного реєстру кримінальних справ)
|
перегляд справ у апеляційному порядку
|
касаційне провадження
|
|||||||||||||||||||
досудове
розслідування
|
виконання
вироку, ухвали і постанови суду (судді)
|
перегляд судових справ за нововиявленими
обставинами
|
|||||||||||||||||||
попередній розгляд справи суддею
|
судовий розгляд справи
|
перегляд судових рішень Верховним Судом
України
|
|||||||||||||||||||
МОЗКОВИЙ ШТУРМ:
Завдання: учням
пропонується визначити поняття «презумпція невинуватості».
Варіанти
відповідей учнів вчитель записує на дошці, разом обговорюють, вчитель доповнює
та робить висновок – поняття презумції невинуватості учні записують в зошит.
2. Принципи правосуддя.
Учні опрацьовують витяг з КПКУ ст.. 7 (ст..8 –
29 КПКУ) і за допомогою уявного мікрофона доповідають які
є принципи кримінального правосуддя.
3.Учасники
кримінального процесу. Їх права та обов’язки.
РОЛЬОВА
ГРА:
«Судове засідання»
Інсценізація судового засідання.
Учні попередньо мали завдання: сформувати фабулу справи, розподілити ролі між
собою та на уроці продемонструвати процес судового засідання, а також розкрити
права та обов’язки учасників кримінального процесу.
Узагальнення:
учні підбивають підсумки – розповідають про:
Група
№ 1 – права учасників судового процесу;
Група
№ 2 – обов’язки учасників кримінального процесу.
ІV.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ:
1. На
плакаті записані в довільному порядку стадії кримінального процесу і пронумеровані лінійки. Учням потрібно
розташувати стадії у правильному порядку.
2. Записати
на плакаті всіх учасників кримінального процесу.
Учні
по-черзі підходять до плакатів та заповнюють їх.
V.
ПІДСУМОК УРОКУ:
Вчитель
підкреслює, що саме знання законодавства про порядок роботи правоохоронних
органів, про свої права в цій галузі допомагають захистити себе в найрізноманітніших
ситуаціях.
VІ.
ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ:
1. Опрацювати
&28 Підготувати
невеличку розповідь на тему: «Право людини на захист в суді».
ТЕМА УРОКУ:
ПІДСУМКОВЕ ОЦІНЮВАННЯ З ТЕМИ «ТВОЇ ОРІЄНТИРИ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ ТА
КРИМІНАЛЬНОМУ ПРАВІ».
І варіант
ІІ варіант

МЕТА УРОКУ:
оцінити навчальні досягнення учнів під час вивчення теми шляхом проведення
письмової роботи.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:
Після
цього уроку учні зможуть:
1. Продемонструвати
свої знання з даної теми.
2.
Оцінити рівень власних навчальних
досягнень з теми.
3. Звернути
увагу на питання, що були недостатньо ними опрацьовані.
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: роздаткові
різнорівневі завдання.
ТИП УРОКУ:
Перевірка знань (письмова робота).
ХІД
УРОКУ:
І. Організаційний
момент.
ІІ. Проведення
письмової роботи за різнорівневими завданнями.
Вчитель
роздає завдання, учні дають письмово відповіді.
Зразок
можливих завдань:
І варіант
І р. 1) Адміністративна
відповідальність настає з:
а)
18 років; б) 16 років; в) 14 років;
2) Законодавство про
кримінальну відповідальність становить:
а) Житловий кодекс; б) Кримінальний кодекс;
в) Цивільний
кодекс.
3) Особа, щодо якої винесено
обвинувальний висновок, це:
а)
підсудний; б)
обвинувачений; в)
потерпілий;
ІІ р.
1) Дайте визначення таких понять: -злочин,
-кримінальна відповідальність.
2) Із даного переліку згрупуйте
основні, додаткові та змішані види покарань.
Громадські роботи; виправні роботи; позбавлення права обіймати певні
посади або займатися певною діяльністю; обмеження
волі; арешт; позбавлення волі.
3) Назвіть види співучасників злочину.
3) Назвіть види співучасників злочину.
ІІІ р. 1)
Опишіть види злочинів.
2) Розповісти про основні стадії
вчинення злочину.
3) Опишіть особливості кримінальної
відповідальності неповнолітніх.
ІV р. 1) На вашу думку, що стає причиною
кримінальних порушень? Як вони впливають на суспільство?
ІІ варіант
І р. 1) Кримінальна відповідальність наступає
з:
а)
18 років; б) 16 років; в) 13 років;
2) Щире зізнання та каяття, сприяння
розкриттю злочину:
а) пом’якшують покарання; б) обтяжують покарання.
3) короткі висловлювання сторін під
час судового розгляду справи це:
а)
суперечка; б) дебати; в) останнє слово;
ІІ р. 1) дайте визначення таких понять: - адміністративне
право; - склад злочину.
2) Із даного переліку виберіть
правоохоронні органи: СБУ, прокуратура, відділ освіти, МВС, Приватбанк,
нотаріус, митна служба, орган податкової служби, транспортна міліція.
3) Назвіть стадії кримінального
процесу?
ІІІ р. 1) Описати склад злочину.
2)
Охарактеризуйте права та обов’язки
підсудного.
3) розповісти про завдання
правоохоронних органів.
ІV р. 1) на вашу думку, для чого потрібні
покарання.
2) Проаналізувати задачу: 15-річний Микола та 16-річний
Іван поверталися з дня народження. Перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння,
почали чіпляти зустрічних перехожих, а потім побили чоловіка, який зробив їм
зауваження.
V.
ПІДСУМОК УРОКУ.
Вчитель
підкреслює, що завершено вивчення теми «ТВОЇ ОРІЄНТИРИ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ ТА
КРИМІНАЛЬНОМУ ПРАВІ». Пам’ятайте,
що знання законодавства про порядок роботи правоохоронних органів, про свої
права в цій галузі допоможуть захистити себе в найрізноманітніших ситуаціях.
VІ.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Поміркуйте,
що потрібно зробити аби зменшити кількість вчинюваних злочинів.
Немає коментарів:
Дописати коментар